Świadectwa

Świadectwa 2020 – darmowy program do drukowania świadectw dla szkoły podstawowej (klasy I-III, IV-VIII oraz klasy ZET)

Drogi nauczycielu!
Czy nie uważasz, że MEN zamiast finansować wzory świadectw, dzienniki elektroniczne różnych firm, systemy informacji oświatowej itp. powinien przygotować i udostępnić nauczycielom jednolity e-dziennik z modułem do drukowania świadectw? Czy monter pralek (zarabiający 2x tyle co nauczyciel) musi się zastanawiać skąd weźmie pasujący mu do pracy wkrętak? Dlaczego nauczyciele muszą zadbać o wszystko sami i za swoje? Na co MEN setki sprawozdań skoro wszystkie dane może mieć od ręki jak należy? Jeżeli uważasz, że warto to zmienić to dzwoń, pisz, pytaj, monituj, apeluj! MOŻE DO MEN, może niekoniecznie do mnie? Jeden telefon nie wiele zmieni ale gdyby ich było tyle ile pobrań mojego programu to kto wie.

https://www.gov.pl/web/edukacja/kontakt

A tym czasem od już prawie 10 lat przedstawiam:

Darmowy program do drukowania świadectw szkolnych.

Przedstawiam zupełnie darmowy, bezpłatny, wolny od opłat i reklam w pełni funkcjonalny program służący do drukowania świadectw szkolnych w szkołach podstawowych klasy I-III (wersja IIII) oraz klasy IV-VIII (wersja IVIII) wszystkich typów (łącznie ze szkołami specjalnymi). Dzięki niemu można w komfortowy sposób zrealizować wypełnienie i wydrukowanie świadectw.

Oto niektóre z cech aplikacji:
– dane o uczniu wprowadzane są na wygodnym jednolitym formularzu;
– wypełnione świadectwo można edytować i poprawiać;
– można samodzielnie edytować każdy element wydruku;
– można wybierać krój i rozmiar czcionki (tylko w trybie projektowym Accessa);
– puste pola są domyślnie wykreskowane;
– wstawianie ocen odbywa się poprzez wskazywanie odpowiedniej opcji myszką;
– możliwe jest wystawianie świadectw z wyróżnieniem tzw “świadectwa z czerwonym paskiem”;
– program drukuje świadectwo na czystym druku – giloszu, dostępnym w placówkach Cezasu i w Kuratoriach;
– dla klas I-III można utworzyć, zapisać i dowolnie edytować bazę zwrotów oceny opisowej;
– można drukować arkusze ocen dla uczniów z oceną opisową;
– obsługa programu jest bardzo prosta i intuicyjna;
– dostępna jest opcja wydruku dwustronnego (drukuj wszystko) na drukarkach wyposażonych w dupleks;

Program został wykonany w formie bazy danych MS ACCESS 2007, która została skompilowana razem z biblioteką run-time do postaci pakietu instalacyjnego dlatego też nie wymaga posiadania zainstalowanego w systemie Accessa. Osoby, które mają już zainstalowaną aplikację MS Access mogą skorzystać tylko z pliku MDB. Plik ten jest niezabezpieczonym przed dowolnymi modyfikacjami źródłem programu “Świadectwa 2020” dlatego też użytkownik ma pełną kontrolę nad przygotowanymi wydrukami oraz może dokonywać dowolnych zmian i ulepszeń w programie.

Nauczyciel może wypełnić dane do świadectw w domu a następnie przenieść je do szkoły i wydrukować na szkolnej drukarce. W tym celu po wypełnieniu wszystkich danych należy skorzystać z opcji “eksportuj bazę” i przenieść wygenerowany plik na szkolny komputer. Wyeksportowany plik powinien mieć rozszerzenie .mdb lub .accdb Plik ten można skopiować na pulpit szkolnego komputera, otworzyć (pomijając ostrzeżenia) i wydrukować świadectwa. Na komputerze szkolnym musi być zainstalowana pełna wersja Accessa.
Program umożliwia drukowanie arkuszy ocen (zbiorczo dla całej klasy). Drukowanie arkusza pojedynczo jest możliwe po wyborze odpowiedniego numeru strony dla wydruku. Podgląd wydruku arkusza pokazuje tylko pierwszy arkusz z listy. Reszta arkuszy jest dostępna za pomocą strzałek nawigacyjnych na dole podglądu arkusza.

Proszę o wnikliwe zapoznanie się z działem “Często zadawane pytania”
Ewentualne uwagi proszę przesyłać na @mail


Wyciąg z licencji:
1. Licencja na używanie programu/bazy jest bezpłatna dla osób wykonujących wydruki świadectw na potrzeby szkół oraz instytucji edukacyjnych.
2. Autor programu dołożył NAJWIĘKSZYCH starań, aby program/baza działała prawidłowo w zakresie technicznym a szczególnie merytorycznym. Ponieważ program/baza jest tworem myśli ludzkiej, nie można wykluczyć, że nie jest wolna od błędów. Z tego powodu autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody materialne i niematerialne.
3. Publikowanie programu na płytach CD-ROM dołączanych do gazet i czasopism oraz publikowanie na stronach internetowych jest możliwe tylko za PISEMNĄ zgodą autora.
4. Dozwolone jest nieodpłatne kopiowanie programu/bazy i przekazywanie innym osobom.
(pełna treść licencji jest dostępna w programie)

Pobierz program

Ważne informacje:

Nowe wersje programów 2021 r.

Wydana została nowa wersja programu opracowana z myślą o 64 bitowych systemach operacyjnych.

Nowa wersja wymaga pobrania i zainstalowania samodzielnie Środowiska Uruchomieniowego Runtime Access 365

Jeżeli na komputerze jest już zainstalowany program MS ACCESS (wersja 16) nie musimy instalować “Środowiska Uruchomieniowego”.

 

Błędy programu

W programie mogą zostać ujawnione błędy dlatego też zaleca się pobranie najnowszej wersji. Jednocześnie zachęcam do dokładnego przetestowania pobranej wersji przed użyciem i zgłaszanie ewentualnych problemów. Pozwoli to na dopracowanie programu. Dokładny opis błędu z numerem zainstalowanej wersji programu, proszę wysłać na @mail.
Proszę nie wysyłać mi informacji o błędach, które występują w starszej wersji programu!

 

Często zadawane pytania:

 pytanie i odpowiedź
1. Dlaczego w programie domyślnym województwem jest województwo łódzkie? Być może dlatego, że jestem z Łodzi.
2. Czy pojawi się wersja dla Liceum Ogólnokształcącego? Myślę, że nie.
3. Jak zmienić rok szkolny na świadectwie na inny? W tym celu należy wpisać aktualne daty na karcie “dane szkoły”.
4. Dlaczego program nie wyświetla podglądu świadectw prawidłowo? Jeżeli podgląd jest nieprawidłowy należy zainstalować sterowniki drukarki laserowej lub zmienić drukarkę domyślną na inną. Kliknij tu aby pobrać wirtualną drukarkę PDF. Problem może też sprawiać brak odpowiednich czcionek.
5. Jak skopiować dane do formularza? Można to wykonać za pomocą kombinacji (jednoczesnego naciśnięcia) klawiszy (CTRL) i (c) dla polecenia kopiuj oraz (CTRL) i (v) dla polecenia wklej. Kopiowany tekst musi być zaznaczony.
6. Jak wstawić kreskę ——— do komórki formularza? Kreseczkę możemy skopiować i wkleić z innego pola lub wprowadzić za pomocą kodu (ASCII) w tym celu należy wcisnąć i przytrzymać (lewy ALT) i wpisać kod 0151 na klawiaturze numerycznej. Dopiero po wpisaniu kodu należy puścić (lewy ALT). W efekcie dostaniemy znak — który składa się na kreskę.
7. Jak usunąć sierotę (pojedynczą literę) z końca linii? Aby połączyć sierotę (pojedynczą literę) z następnym wyrazem należy usunąć spację znajdującą się między tymi wyrazami
a następnie wstawić między nimi znak spacji nierozdzielającej. Najprościej można wprowadzić ją za pomocą kodu (ASCII) w tym celu należy wcisnąć i przytrzymać (lewy ALT) i wpisać kod 0160 na klawiaturze numerycznej. Dopiero po wpisaniu kodu należy puścić (lewy ALT). W efekcie dostaniemy znak pusty, który składa się na spację nierozdzielającą. Spacja taka przeniesie nam sierotę do nowej linii.
8. Jak zmienić wielkość lub rodzaj czcionki na inny? Ewentualne zmiany w programie możemy wykonywać wyłącznie w trybie projektowym Accessa, edytując źródło bazy (plik accdb). W tym celu musimy mieć zainstalowaną pełną wersję tego programu. Dokładny opis jak tego dokonać wykraczałby poza ramy mojej publikacji, dlatego też zainteresowane osoby odsyłam na strony dokumentacji technicznej i pomocy firmy Microsoft. Modyfikacji należy dokonywać z uwagą ponieważ zmiana wielkości czy rodzaju czcionek może zaburzyć układ świadectwa czy treść wyświetlanych pól.
9. Czy da się edytować listę przedmiotów i inne napisy czy można je jedynie wybierać z listy? Patrz odpowiedź pkt 8.
10. Jak prawidłowo zapisać informacje, oceny wprowadzone do programu? Wszelkie zmiany są zapisywane natychmiast, automatycznie, dlatego niczego nie trzeba zapisywać samodzielnie.
11. Znalazłem/am błąd co robić? Po pierwsze należy sprawdzić czy nie ukazała się nowsza wersja programu – jeżeli tak to należy ją zainstalować. Wersję programu wyznacza data jego publikacji. Data ta jest doklejona do nazwy programu np: SWIADECTWA2020IVIII_2010-06-10.zip oznacza program wydany 10 czerwca 2019 roku. Program ten jest już nieaktualny bo wydana została nowsza wersja. Jeżeli błąd został wykryty w najnowszej wersji proszę podać nazwę i wersję programu w którym błąd występuje, dokładnie opisać miejsce i przyczyny występowania. Opis może być uzupełniony zrzutem ekranu. Informacje przesyłamy na @mail
12. Co zrobić jeżeli na wydruku kreseczki lub napisy przeskakują do nowej linii? Za taki błąd odpowiada najczęściej sterownik drukarki. Można spróbować zmienić szerokość lewego lub prawego marginesu, rozdzielczość wydruku, wybrać drukarkę laserową lub wydrukować do PDF.
13. Na wydruku zamiast orzełka widzę ciemność? Proponuję zaktualizować sterownik drukarki.
14. Czy/kiedy zostanie wydana aktualizacja? Nie wiem!!! Program jest !BEZPŁATNY! oferowany w formie “Jest taki – jaki jest”. Jak ktoś potrzebuje czegoś innego i mu się spieszy to może sam dokonać aktualizacji i udostępnić nam swoją wersję. Zawalanie mi skrzynki pocztowej pytaniami o nowe wersje, wzory czy aktualizacje zniechęca mnie do ich wydania.