DNLA Media Server

DLNA (Digital Living Network Alliance) to standard umożliwiający urządzeniom cyfrowym, takim jak komputery osobiste, cyfrowe nagrywarki wideo czy telewizory, łączenie się z siecią i wymianę danych z innymi podłączonymi urządzeniami obsługującymi standard DLNA.

Urządzenia zgodne ze standardem DLNA pełnią dwie różne funkcje. „Serwery” wysyłają pliki multimedialne, np. graficzne, muzyczne czy wideo, natomiast „klienci” odbierają je i odtwarzają. Niektóre urządzenia mogą realizować obie funkcje. Wykorzystując konsolę czy telewizor jako klienta, można na nim wyświetlać obrazy oraz odtwarzać pliki muzyczne i wideo umieszczone na zlokalizowanym w sieci urządzeniu, które wyposażono w funkcjonalność serwera multimediów DLNA.

UPnP (ang. Universal Plug-and-Play) - protokół typu P2P ("połączenie bezpośrednie") dla komputerów osobistych oraz urządzeń inteligentnych i bezprzewodowych.

UPnP jest architekturą rozproszoną, otwartą i współpracuje z protokołami TCP/IP i HTTP, nadaje się do tworzenia sieci SOHO. Umożliwia przesyłanie danych między dwoma urządzeniami pod kontrolą dowolnego urządzenia sterującego w sieci. UPnP jest niezależna od systemu operacyjnego, języka programowania i fizycznego medium.

Usługa UPnP minimalizuje konieczność konfiguracji komputera lub oprogramowania do pracy w sieci. Komputer obsługujący UPnP automatycznie konfiguruje swoją kartę sieciową oraz wyświetla informacje o stanie bramy sieciowej, dzięki czemu kompatybilne z tą technologią aplikacje sieciowe mogą zostać natychmiast uruchomione i nie wymagają dodatkowej konfiguracji zapory sieciowej, np. otwierania portów.